HERŞEYİN YARISINI SEVEN, YARIMCI 2 (İKİ)

carpim-tablosu-2-ler

Sponsor Bağlantılar

Matematikte en az 1 (bir) kadar önemlidir 2 (iki). Sayma sıralamasında 1’in hemen ardından gelir. Sürekli 1’i takip eder ondan hiç ayrılmaz diyebiliriz. Birçok konuda beraber hareket ederler. Zaman zaman 1 ve 2 çatışsa da kısa sürede barışmayı da bilirler. Önceki yazımızda 1’in sihirli özellikleri (Çarpım tablosu 1’ler) olduğundan bahsetmiştik hatırlarsınız. Şimdi de 2’den bahsedeceğiz. Aslında 2 biraz kıskançlık yapıp 1’in sihirli özellikleri varsa benim de benimde özel yeteneklerim var diyen bir sayıdır. Şimdi 2’nin özelliklerine bakalım neler varmış.

Sponsor Bağlantılar

Takma adı veya lakabı yarımcı 2 (iki) dir. Bu ismin verilmesinde ki sebep 2’nin olağan üstü bir güce sahip olarak her şeyi tam ortadan ikiye bölebilmesidir. Böyle bir özelliği olduğu için oldukça mutlu olan 2, diğer rakamlara bu özelliğini ispat etmek ister, biz de bu konuda 2’ye yardımcı olalım ve bir matematiksel işlem üzerinden 2’nin yarımcı özelliğine bakalım. Örneğin; bir sepet içerisinde 10 elma olsun, bunların yarısı kaç yapar sorusunun cevabını sadece 2 bildiğinden 10 elmayı kendisine yani 2’ye böler. 10/2 = 5 kalır. Yani sepetteki elmaların yarısı 5 elma yapar. Buna çok şaşırabilirsiniz ama gerçekten de 2 (iki) kendisine sorulan her şeyi ikiye bölebilir.

Sponsor Bağlantılar

En yakın arkadaşı 1(bir) dir. Bu konuda sürekli iş birliği yapabilirler ve çok iyi anlaşırlar. Ne kadar iyi anlaştıklarını bir örnek ile gösterelim; marketten 1 ekmek alıyorsunuz ve bu ekmeği 2’den rica edip 2’ye bölmesini istiyorsunuz. Sizce 2 bunu başarabilir mi? Hadi cevabına birlikte bakalım. Ekmeği tam ortadan ikiye bölmeyi başarır. Ve buna “yarım” der. Bu bir sayı değildir, çünkü yarım diye bir sayı yoktur. Peki o zaman yarım nasıl gösterilir? Bu konuda 1 ve 2 uzunca zaman düşünürler. Ama bir türlü sonuç bulamazlar. En sonunda güçlerimizi birleştirelim diyerek, “yarım”ın nasıl ifade edilebileceğini bulurlar. Artık yarım denilince akla ⅟2 gelir. Bu 1 ve 2’nin birlikte başarmasının sonucudur. Yarımı ortaya çıkaran 2 olduğu için ona “yarımcı 2 (iki)” derler.

O kadar önemli bir sayıdır ki 2 (iki), ikişer ikişer sayılabilen sayma sayılarına ismini vermiştir. Bunun sebebi 2 çok kıskançtır ve her sayının 1 ile başlamasına tahammül edemez. Sayılar 2’den yani benden başlamalıdır der. Bu sayıları da kendisi şöyle saymaya başlar ; 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20 olarak sayar ve böyle devam eder. İkişer ikişer saymak denilince aklınıza bu gelmeli.

Başarmak için çok çalışan 2 (iki) yeni bir özelliğini keşfeder. Bu özelliğini duyan herkes çok şaşırmıştır. Kendisi ile yapılan çarpma işlemleri aslında çarpılan sayı ile yeniden kendisinin toplanması ile aynı sonucu verdiğini keşfeder. Bu konuda 2 aslında oldukça haklıdır. Şimdi 2’nin bahsettiği işlemi bir örnekle açıklayalım; 5 X 2 = 10 işlemi çarpma işlemidir ve sonuç 10 bulunmuştur. 2’nin bahsettiği yöntem ise şudur; 5 X 2 = 10 burada 5 kendisi ile toplanırsa yine aynı sonuç çıkar, 5+5 = 10 . Hadi bir örnek daha yapalım; 3 X 2 = 6   3+3 = 6 işlemleri incelediğimizde 2 (iki) gerçekten de haklıymış diyebiliriz.

Üssü sayılar konusunda 2 oldukça önemli bir sayıdır. Bir sayının karesi denildiğinde o sayının üssü 2’dir. O sayı 2 ile çarpılmaz, kendisiyle çarpılır ve sonuç bulunur. Bu konuda şöyle bir örnek işlem yaparsak oldukça açıklayıcı olacaktır; 3 üssü 2 işlemini yapmak için 3 X 2 işlemi yapılmaz. Burada yapılacak işlem 3 X 3 = 9 işlemidir. Neden böyle yapıyoruz, çünkü 2 üs olduğunda gizlenir ve isim değiştirir. Yeni ismi “kare” olur. Kare fark edildiğinde ortadan hemen kaybolur ve tabandaki sayı kendisi ile baş başa kalır. Bir örnek ile açıklayalım; 4 üssü 2 = 4 X 4 =16 sonucu bulanacaktır. Eğer 2’nin nasıl kaybolduğunu anlamadıysanız birkaç örnek ile göstermeye devam edelim ;

7 üssü 2 = 7 X 7 = 49

8 üssü 2 = 8 X 8 = 64

10 üssü 2= 10 X 10 = 100

Yukarıdaki örnekleri incelediğimize göre 2 ve 1’in anlaşamadığı bir konuya değinelim. Üssü sayılar konusunda diğer sayılar kendisi ile çarpılıp yeni bir sayı ortaya çıkarırken, 1 buna itiraz eder ve üssü ne olursa olsun değişmez. Bu konuda diğer sayılardan ayrılır ve kendi kuralını ortaya koyar. Bu konuda ki örnekleri yazalım ;

1 üssü 0 =1

1 üssü 1 = 1

1 üssü 2= 1

1 üssü 3 =1

1 üssü 20187 = 1

1 üssü 999 = 1

Yukarıdaki örneklerde de görüldüğü gibi 1 kendi kuralını uygulayarak üssüne yazılan sayı ne olursa olsun sonuç hep 1 olmuştur. Bu konuda 2 ile fikir ayrılıkları yaşamıştır. Bu konuya bir çözüm bulmaya çalışan 2, 1 ile çarpıldığında 1’i yok ettiğini bulmuştur. Bu konuda da oldukça başarılı bir formül ortaya koyan 2’nin anlatmak istediğini inceleyelim ; 1 X 2 = 2 evet sonuç olarak 1 yok olmuş ve yerine 2 gelmiştir. Bu konuda 2’de kendi kuralını ortaya koymuştur diyebiliriz.

Aslına bakılırsa 1’de 2’nin bu yaptığının altında kalmamıştır. “Ben sihirli bir sayıyım neler yapabilirim” diye düşünürken aklına bir şey gelmiştir. Eğer 2’nin üssü 0 (sıfır) olursa sonucun kendisinin yani 1 çıkacağını bulmuştur. Bu konuda 1 doğru bir formül bulmuştur. Şimdi 1’in bulduğu formülü inceleyelim ; 2 üssü 0 = 1, gerçekten de sonuç 1 çıkıyor ve 2 yok oluyor.

Kızlar İçin Çarpım Tablosu
Erkekler İçin Çarpım Tablosu

çarpım tablosu

Bir Yorum Yazın

Email adresiniz gizli kalacaktır. Zorunlu alanlar şu işaretle bildirilmiştir: *