çarpım tablosu 3 ler

Sponsor Bağlantılar

Matematikte kullanılan, hatta sayma sayılarında en çok kullanılanlardan biridir 3 (üç). Daha önce bahsettiğimiz 1 ve 2’den hemen sonra gelir. Çocuklar da 3 (üç)’ü oldukça çok sever. Mesela beğenmedikleri bir şey olduğunda “hayır dur olmaz” diyerek “3 hakkım var bu sayılmaz” gibi birçok cümle kullandıklarını biliyoruz. Bu kadar önemli ve kriterleri belirleyen bir sayı olması 3(üç)’ün önemini artırıyor.

Matematiksel işlemlerde, oldukça iddialı olduğunu duymayanınız yoktur. Ben tek sayıyım, 1’de tek sayı ama onun yapamadığı birçok şeyi ben yapabilirim diyerek 1’e meydan okumasıyla bilinir. Buradan oldukça inatçı ve kırıcı olduğunu anlayabiliyoruz.

Sponsor Bağlantılar

Kıskançlıkta var galiba 3’te. Hava atarak dolaşan çift sayıların yanına yaklaşır ve artık onları tek sayı yapar. Aslında özelliği budur. Kıskandığı sayıları tek sayı yapabiliyor. Örnekle açıklamak gerekirse, 2 çift sayıdır ve 2’nin yanına gelerek onu tek sayı yapar. 2’nin yanına geldiğinde 23 olur (yirmi üç) ve artık tek sayı özelliğine sahip bir yeni bir sayı ortaya çıkarır. Bu duruma en çok kızan 2 olmuştur nedeni ne peki? Aslında nedenini bir önceki yazımızdan biliyorsunuz, 2 sayıları tam ortadan bölebiliyordu yani yarısını söyleyebiliyordu. Fakat 3 yanına geldiği sayıları tek sayı yaptığı için yarıya bölmekte oldukça zorlanıyor. Nasıl bölebilirim diye düşünmekten hiç vazgeçemeyen 2 sonunda sonuca ulaşıyor. Yarımı yine bulabiliyor ama biraz farklı bir sayı çıkıyor. Hatta inanabiliyor musunuz, çıkan sayılar arasında virgül bile var. Eminim merak ediyorsunuzdur, hemen bir örnek ile açıklayalım bu durumu ; 2 sayısının yanına 3 geliyor ve onu kıskançlığıyla tek sayı yapıyor. Yani 23 oluyor artık. Bu durumda yarımı bulmak için 2 çabalıyor, çabalıyor ve sonunda yarısını bulabiliyor. 23/2 = 11,5 evet sonuç bu, biraz farklı bir sayı olduğunun fakındayız ama olağan üstü çabasından dolayı 2’ye teşekkür etmeliyiz. Çıkan sonucu incelediğimizde böyle sonuçlara “buçuk” veya “küsuratlı” sayılar denilebiliyor. Bu kavramları duyduğunuzda yabancılık çekmemeniz için açıklama gereğinde hissettik; “buçuk” aslında tam olmayan demektir. Yani 1,5 (bir buçuk) lira denildiğinde ne tam 1 lira ne de tam 2 lira, ikisinin de tam ortasında anlamı çıkıyor. Hadi biz sonucumuza geri dönelim 11,5 çıkmıştı ya, okunuşu on bir buçuktur. 2’sayesinde tek sayıları artık biraz zor olsa da yarısını alabiliyoruz. Birkaç örnek daha yazalım;

33 / 2 = 16,5
43 / 2 = 21,5
13 / 2 = 6,5

Sponsor Bağlantılar

Yukarıdaki sayılar gördüğünüz gibi yarıya bölünen sayılardır. Burada 3’ün işleri ne kadar zorlaştırdığını görüyoruz.

İşlerimizi aslında birçok konuda zorlaştırıyor. Yine önceki yazımızdan hatırlayacaksınızdır, 2 bir sayının üssü olduğunda adı “kare” oluyordu. İşte 3 (üç) bu durumu kıskandığından dolayı kendisine bir ad vermiştir. Eğer 3 bir sayının üssü olursa adı “küp” olur. Örnek verelim hemen,

5 üssü 3 denildiğinde artık, 5’in küpü diyebiliriz. Yani bir sayının küpünün olduğunu bildiğimizde o sayının üssünün 3 olduğunu öğrenmiş olduk. Birkaç örnek vererek pekiştirelim ;

4 üssü 3, 4’ün küpü demektir
6 üssü 3, 6’nın küpü demektir
101 üssü 3, 101’in küpü demektir.

Yukarıdaki örneklerimizi incelediğimize göre bu konuda, oldukça ilginç bir bilgiyi paylaşmak istiyoruz. Aslında sinirli ve kıskanç olan 3 (üç) oldukça duygusal. Bir sayının üssü olduğunda küp oluyordu ya, işte genelde ismi yanlış telaffuz ediliyor. Hatırlarsınız kendi ismini kendisi koymuştu ben “küpüm” diye ama birçok kişi ismini “küpü” değil “kübü” olarak tanımladığından oldukça kırılmış bu duruma. İşte bu nedenle kendisine 3 duygusal sayı diyoruz. Yani 5 üssü 3 yazıldığında okunuşu 5’in küpü değil de 5’in kübü olarak telaffuz ediliyor ve kendisi bu duruma çok kırılıyor. Aslında 3’ün bu duruma kırıldığını öğrendiğimiz için, bizler kullanırken dikkat edersek 3 (üç) belki kırılmaz ve tekrar gülümseyebilir. Yani kullanırken kübü değil de küpü demeye Türkçe’mizi doğru olarak kullanmaya dikkat edelim ki 3’te bu durumdan memnun olsun.

Genelde sinirli ve kıskanç olan 3, bir konuda daha yapacağını yaptı. İkişer ikişer sayma konusunu hatırlarsınız , 2 başlatmıştı böyle bir sayma kuralını. İşte 3’te kıskandığı için üçer üçer sayma kuralını icat etti. Yani üçer üçer sayma kuralına göre, sayma işlemi 3’ten başlar ve 3’ün katları olarak devam eder. Kısaca örnek verelim ; 3, 6, 9, 12, 15, 18, 21 olarak devam ediyor.

Bitmek bilmeyen kıskançlıklarına devam eden 3, 1 ve 2’yi kıskandığı için onlardan büyük olduğunu her koşulda dile getirir. Bu durum matematiksel sembollerle de desteklenir. Aslında 3’ün kıskançlığı olmasa da bizler zaten bunu biliyoruz. Matematiksel sembollerle 3’ün 1 ve 2’den büyük olduğunu gösterelim ; 3 > 2 > 1 bu ifadeyi gördüğünüzde şaşırmayın, bizlere söylemek istediği 3 büyüktür 2’den, 3 büyüktür 1’den. Ayrıca 2 büyüktür 1’den işlemini de içinde barındırır. Bu işlemin tam tersini de sembollerle ifade edebiliriz ; 1 < 2 < 3, burada da az önceki işlemin “küçüktür” halini görüyoruz, 1 küçüktür 2’den, 2 küçüktür 3’ten ve aynı zamanda 1 küçüktür 3’ten. Bu ifadelerin bizlere anlatmak istedikleri budur.

Biliyor musunuz, 3 ile başa çıkamayan 1 ve 2 güçlerini birleştirdi.  Sizce bunu neden yapmış olabilirler, 1 ve 2 , 3’ün gücüne ulaşabilirler mi ? Biraz düşünün, siz düşünürken bizde sorumuzun cevabını verelim.  Sürekli sorun çıkaran 3’ün gücüne ulaşmaya çalışan 1 ve 2 bu konuda güçlerini birleştirdiler. Çünkü 3 onlardan daha büyük bir sayıydı ve onunla başa çıkabilmek için güçlerini birleştirmeleri şarttı. Bu duruma 3 hiç aldırış etmedi çünkü 1 ve 2 kendisinden küçüktü ve 3’ün gücüne hiçbir zaman yetişemezlerdi. 1 ve 2 matematiksel formüllerden toplamayı kullanarak 3’ün gücüne ulaşabileceklerini keşfettiler. Bu oldukça doğru bir düşünceydi, çünkü toplama işleminde iki sayının güçleri toplanır ve ortaya daha büyük bir sayı çıkardı. Bu durumu örnekle açıklayacak olursak , 2 + 1 = 3 evet toplama işleminde de görüldüğü gibi 1 ve 2 güçlerini birleştirdiğinde 3’ün gücüne ulaşabildiler. Unutmamalıyız ki; toplama işlemi her zaman daha büyük sayıya ulaşır. Bir sayı diğerinden büyükse “ >” büyüktür işareti kullanılır.

Kızlar İçin Çarpım Tablosu
Erkekler İçin Çarpım Tablosu

çarpım tablosu

Bir Yorum Yazın

Email adresiniz gizli kalacaktır. Zorunlu alanlar şu işaretle bildirilmiştir: *