carpim-tablosu-4-ler

Sponsor Bağlantılar

Matematik dünyasında sayma sayıları içerisinde ön sıralarda yerini alan bir sayıdır 4 (dört). Bu nedenle adını oldukça çok duyarız. O kadar meşhurdur ki, hakkında yazılacak oldukça çok şey vardır. Mesela kendini üstün gören sayılardan birisidir. En iyi arkadaşı 2 (iki) dir. Ama zaman zaman 2 (iki) ile de çekişme içine girer.

Kendisi matematik dünyasının en yakışıklı sayısıdır. Bunu herkes bilir, bilmeyenler bile “dört dörtlük” tabirini kullanarak bunu onaylamış olur. “Dört dörtlük” tabirini aranızda bilmeyenler varsa kısaca bahsedelim, bu tabir temelinde “kusursuz” yada “kusursuza yakın” ve “gayet iyi” anlamlarında kullanılabilir. O nedenle 4 (dört) kendisini çok yakışıklı ve kusursuz olarak görmektedir. Şu cümleyi kullanmışsınızdır; “dört dörtlük bir ödev hazırladım” işte burada kastettiğiniz “kusursuz, gayet iyi” bir ödev hazırladığınızdır. İşte 4 gücünü bu tabirden alır. O nedenle sürekli hava atma peşindedir.

Sponsor Bağlantılar

Diğer bir özelliğinden bahsedelim hemen, aslında bu özelliğini kesin bileceksiniz. Karnelerinize baktığınızda hiç 4 gördünüz mü? Öğretmenleriniz eğer karne notunuza 4 yazdıysa, bu gayet iyi anlamındadır. Ama “süper” anlamına gelmez, yani karnenizde 4 varsa, biraz daha çalışmalısınız, biraz daha gayret göstermelisiniz ki notunuz 4’ü geçebilsin. Bu konuda derslerinize daha çok çalışmayı unutmayın.

dikdortgenBir önceki hikâyemizde 3 (üç)’ün kendisine isim verdiğini üssü olunca “küp” adını hatırlarsınız. İşte bu durumu kıskanan 4 kendisine yeni bir isim bulmak ister. Düşünür düşünür ve kendisine “dörtgen” adını bulur. Ama bu ne demektir diyorsanız hemen açıklayalım, dörtgen demek dört kenarı ve köşesi bulunan şekil demektir. Hatta matematik terimlerinde “dikdörtgen” olarak anılır. Dik denilmesinin sebebi 90⁰’lik dik bir açıyla birbirini kesen kenarların olmasıdır. Zihninizde canlandırmanızı kolaylaştırmak adına sağ tarafta bir dikdörtgen şeklini sizlerle paylaşalım;

Sponsor Bağlantılar

Yukarıda görülen şekil bir dikdörtgendir. İki uzun ve iki kısa kenarı vardır. Uzun kenarların ölçüleri birbirine eşitken, kısa kenarların ölçüleri de birbirine eşittir. İşte 4, dörtgen ismini bulmuştur. Dört kenarı olduğu için ismiyle uyumlu bir şekil icat etmiştir diyebiliriz.

En yakın arkadaşının 2 (iki) olduğundan bahsetmiştik. İşte burada 4 bazen 2 ile anlaşamaz, sebebi de şudur; 2’den tam 2 kat daha büyük olduğunu söyler. Bunu incelediğimiz de gerçekten de 2’nin 2 katı büyüklüğünde olduğunu görebiliriz. Matematiksel formülle ifade etmemiz gerekirse ; 2 X 2 = 4 olarak doğru bir sonuç bulabiliriz. Bu konuda 4 haklıdır.

Birçok kavram 4 ile anılmaya devam eder. Mesela mevsimler. Bunlar; İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış olmak üzere 4 tanedir. Mevsimleri sayabilmek için 4’ü iyi tanımamız gereklidir.

Eğer 4 olmasaydı arabalar olmazdı. Sizce bu gerçek olabilir mi? Hiç dikkat ettiniz mi arabalar hareket ederken tekerleklerini kullanırlar. Ve arabaların dengede durabilmesi için 4 adet terkerleğinin olması gerekir. Bu konuda 4 arabaların hareket etmesi için elinden geleni yapıyor. 4 bir “denge” sayısıdır. Oturduğunuz sandalyenin 4 bacağı vardır, masanın 4 bacağı vardır. Denge için hep 4 sayısını kullanırız.

Sınıflarınızı geçtikçe farklı dersler göreceksiniz. Bu derslerden biride Sosyal Bilgiler’dir. Dünyayı daha iyi tanımak ve anlamak için birçok kavram ile tanışacağınız bu derste dünyamızı şekillendiren kıtaları öğreneceksiniz. Birçok kıta olmasına rağmen, en büyükleri tam 4 tanedir. Bunlar neler mi; Asya, Avrupa, Afrika ve Antarktika’dır. Peki Türkiye hangi kıtada yer alır? Türkiye Asya ve Avrupa kıtalarının tam birleştiği noktada yer alır ve iki kıtada da toprağı bulunur.

Güneşi takip ettiniz mi hiç? Nereden doğar nereden batar? Bunları öğrenebilmek için yine 4’e ihtiyacımız var. Çünkü 4 ana yön bulunmaktadır. Bu yönler; Doğu, Batı, Kuzey ve Güney’dir. Güneşin doğduğu yerin adı DOĞU, battığı yerin adı ise BATI’dır. Ülkemizde Karadeniz Kuzey’de yer alırken, Akdeniz Güneyde bulunur. Kuzeyde hava soğukken, Güney’de hava daha sıcaktır. Bu bilgileri öğrenmemize yardımcı olduğu için 4’e teşekkür etmeliyiz. O olmasaydı bu bilgileri hiçbir zaman öğrenemeyebilirdik.

Kızlar İçin Çarpım Tablosu
Erkekler İçin Çarpım Tablosu

çarpım tablosu

Bir Yorum Yazın

Email adresiniz gizli kalacaktır. Zorunlu alanlar şu işaretle bildirilmiştir: *