carpim-tablosu-5-ler

Sponsor Bağlantılar

Matematik dünyasının en tanınmış sayılarından birisidir 5 (beş). 5’i herkes bilir ve tanır. Hayatımızın her anında karşımıza çıkıyor ve birçok konuda bizlere yardımcı oluyor. Eminim sizlerde 5’i biliyorsunuzdur. Biraz detaylandırma yapalım ve 5’i herkesin nasıl bilebildiğini, nasıl bu kadar meşhur bir sayı olduğundan bahsedelim.

Çarpım tablosunu ezberlemeye çalıştığınızda kolayca ezberlediğiniz hangi kısım oldu? Eminiz 5’ler olmuştur. Çünkü ezberlenmesi çok basittir. Bu konuda 5 kolay ezberlenebilmek için elinden gelen çabayı gösteriyor ve biz onun sayesinde kolayca 5’leri ezberleyebiliyoruz.

Sponsor Bağlantılar

Çarpım tablosunu yeni ezberlemeye başlayanlar varsa onlara bir sorumuz var. Bu çarpma işleminin sonucu kaçtır, 5 X 5 = ? Galiba buldunuz bile. Evet, 5 X 5 = 25, işte bu kadar kolayca ezberleniyor. Hatta çarpım tablosunun en meşhur işlemidir diyebiliriz. Çünkü onu herkes bilir.

Farklı bir özelliğinden bahsedelim, hiç parmaklarınızı saydınız mı? Her elinizde 5 parmak bulunur. Ellerinizde buluğu gibi ayak parmaklarınızda 5 tanedir. İşte bakın 5 aslında ne kadar yakın bizlere. Hatta yanımızdan hiç ayrılmıyor baksanıza. Marketten çıktığımızda poşetleri taşımamıza 5 parmağımız yardım ediyor. Ya da başımız kaşındığında yine 5 parmağımız yardımcı oluyor.

Sponsor Bağlantılar

Eminiz bu cümleyi kurmuşsunuzdur “5 dakikaya ordayım”. Bir yere giderken, az bir mesafe kaldığında imdadımıza hemen 5 yetişir. Mesafeler 5 ile daha çabuk kat edilir diyebiliriz. Tabi mesafeleri kısaltan aslında bizim 5’e olan sevgimizdir. En çok sevilen sayılardan birisi olduğunu artık biliyoruz.

En çok sevindiğimiz anlarda ne deriz? Siz düşünürken, bizlerde cevap verelim “çak bir 5’lik” deriz. Mutluluğumuzu da 5 ile yaşarız ve onu bu mutluluğa ortak ederiz. “Çak bir 5’lik” ile kastedilen 5 parmağımızdır. Bunu da öğrenmiş olduk.

Karnelerimizdeki en yüksek not 5’tir. Tam puan aldığımızda bize 5 karşılık verir ve en mutlu anlarımızı, hatta en başarılı anlarımızı 5 ile yaşarız. Takdir belgesi almak istiyorsak karnemizde en çok 5 olmalıdır. Sınıfımızın en çalışkanı olmamız için yine 5’e ihtiyacımız vardır.

Çok çalışıp sınavlarımızı kazandığımızda devlet memuru olursak akşam saat 5’te işten ayrılıp eve döneriz. Çünkü işler hep 5’te biter. 5’ten sonra kendimize zaman ayırabiliriz, bu konuda da 5 elinden geleni yapar ve bize kendimize zaman ayırmamız için fırsat verir.

Otobüslerde veya dolmuşlar da en arka koltuk 5 kişiliktir. Oraya tam 5 kişi oturur. Yine anlıyoruz ki hayatımızın her anında 5’e çok yakınız ya da 5 bize çok yakın.

Okulumuzda 5. Sınıfa geçtiğimizde yeni öğretmenler ile tanışırız. Artık çok farklı dersler görürüz. Bilim adamlarının yaptıkları gibi araştırmalar yapacağımız dersler bile vardır içerisinde. Eğitim hayatımızda da 5 hep bizlerle beraber, hep yanımızda bulunuyor.

Okullardaki teneffüsler genellikle 5 dakikadır. Ya da 5 dakikaya yakındır. Görüyoruz ki ders aralarında dinlenebilmek için 5 bizlere yardım ediyor.

Büyüdükçe başarılı oldukça yeni sınavlara gireceğiz, girdiğimiz sınavlar gittikçe zorlaşacaktır. Lisede ve sonrasında girdiğimiz sınavlarda 5 seçenek bulunur. Burada da 5 doğru seçeneğe ulaşmamız için yanımızda.

Hiç basketbol oynadınız mı ? Biliyor musunuz, Basketbolda sahada tam 5 oyuncu bulunur. Rakiplerimizi yenebilmemiz için 5 kişilik bir takımla başarıya ulaşabiliyoruz. Teşekkürler 5

Bu kadar meşhur bir sayı olduğuna göre ismini verdiği bir şekil olmalıdır değil mi ? Evet dediğinizi duyar gibiyiz. Bu noktada 5 kendisi meşhur bir sayı olduğu için bir şekil çizmiş ve adını “beşgen” koymuştur.

besgen
Yukarıdaki tüm şekiller beşgen’dir. Bu şekiller birbirinden farklı gibi görünse de köşelerini sayarsanız 5 köşesi olduğunu göreceksinizdir. Farklı şekiller vermemizin sebebi, yukarıdaki gibi farklı formlarda karşımıza çıkabiliyor. Bunun bir beşgen olduğunu anlamamız için köşelerini saymamız yeterli. Tam 5 köşesi var, evet bu bir beşgen.

Okula kaç gün gittiğinizi hesapladınız mı hiç? Eminiz hesaplamışsınızdır. Hafta içi tam 5 gün okula gidiyoruz, yeni bilgileri 5 gün boyunca öğreniyoruz. Hatta eğer okulunuz tam gün ise 5. dersten sonra öğle arası için mola veriyorsunuzdur.

Kızlar İçin Çarpım Tablosu
Erkekler İçin Çarpım Tablosu

çarpım tablosu

Bir Yorum Yazın

Email adresiniz gizli kalacaktır. Zorunlu alanlar şu işaretle bildirilmiştir: *