carpim-tablosu-6-lar

Sponsor Bağlantılar

Aslında bütün öğrenciler 6 (altı) ile tanışmıştır. Hatta tanışmayan yoktur. Çarpım tablosunu ezberlerken en kolay ezberlenenlerden biri 6 X 6 = 36 . Sorulunca hemen cevap veririz. Aslında o kadar farklı özellikleri vardır ki saymakla bitmez.

Mesela tavşan yapmayı ilk öğrendiğimizde 62’den tavşan yaparız. Yani 6 olmadan tavşan yapılmaz. Bir tavşan çizmek istediğimizde bize yardım eden ilk sayı 6’dır. Tavşan için pofuduk bir kuyruk çizmek istediğimizde yine 6 bizlere yardımcı olur. O nedenle küçük çocuklar en çok onu sever.

Sponsor Bağlantılar

Okulla giderken sabahçı olmayanınız yoktur. Sabahları saat kaçta kalkarsınız? Genelde 6 da kalkılır. Sabahları bizi uyandıran sayısıdır 6 (altı) . O olmasa okula da, işe de yetişemeyiz. Sabahın erken saatlerinde onun sayesinde uyanırız. Bizleri uyandırabilmek için geceleri hiç uyumaz.

3,4,5 kendine özel şekiller üretmişlerdi hatırlarsınız. Bunlara üçgen, dörtgen, beşgen denilirdi. Bu konuda 6 rahat durur mu? Tabi ki de durmaz. 6 kendine özel bir şekil icat etmiştir. Adını da “altıgen” koymuştur. Bu şeklim tam tamına 6 kenarı bulunur.

Sponsor Bağlantılar

Arıların peteklerini hiç incelediniz mi? Arılar 6 rakamını o kadar çok sever ki peteklerinin tamamını altıgen olarak inşa ederler ve içleri bal ile doldururlar. 6 içi bal dolu olan en tatlı sayıdır.

Altı Türkçe okunuş anlamına bakılırsa, bir şeyin alt tarafı demektir. Yani masanın altı ya da bardağın altı gibi. İçerisinde altı geçer ama bir anlamı da vardır.

Bir bilim adamı bir deney yapar ve bu deneye 6 şapka adını verir. Bu bilim adamının adı Edward de Bono’dur. 6 bilime de yardımcı olan bir sayıdır.

İnsanların zaman geçirmek için oynadığı bir oyun vardır. Aynı çocukların oynadıkları gibi büyüklerde oyun oynarlar. Bu oyunun adı “tavla”dır . Tavlada 2 tane zar bulunur ve bu zarların üstünde yazan en büyük rakam 6’dır. Altı tavladaki en büyük sayıdır.

Aslında 6 sayısının bir ayrıcalığı vardır. 6’yı bölebilmeyi sadece 3 sayı gerçekleştirebilir. Bunlar 1,2 ve 3’tür. 6 eğer 1’e bölünürse sonuç 6 bulunur. 6 (altı) 2’ye bölündüğünde sonuç 3 bulunur. 6 eğer 3’e bölünürse sonuç 2 bulunur. İlginçtir ki 6’yı bölebilen sayılar aralarında anlaşıp toplama işlemi yapınca 6 sayısına eşit oluyorlar. Yani 1+2+3 =6

Bir günde okulda genelde 6 ders işleriz.

Eskiden paramızda 6 tane sıfır vardı. Şuan 1 tl’yi eskiden 1.000.000 olarak yazıyorduk.

Mustafa Kemal Atatürk, bizlere 6 ilke bırakmıştır. Sahip çıkmamız gereken 6 Atatürk ilkesi, Cumhuriyetçilik, Milliyetçilik, Halkçılık, İnkılapçılık, Devletçilik ve Laik’liktir.

Parmaklarımızla 6 rakamını gösterebilmemiz için iki elimizi de kullanmamız gerekir. Çünkü 6 büyük bir sayıdır.

Çok eskiden okullar cumartesi günü de açık olurmuş ve cumartesi günü de ders yapılırmış. Yani okullar eskiden tam tamına 6 gün açıkmış.

Dünyamız güneş etrafında döner ve bu dönüşü tam 365 gün 6 saatte tamamlar. Yani 6 dünyamızın dönmesi için gereken çabayı oldukça sağlamakta ve dünyamıza destek olmaktadır.

Kırtasiyelerdeki paket içerisindeki kalemleri hiç saydınız mı? Büyük pakettekiler 12’li küçük pakettekiler 6’lıdır.

Evinizdeki yemek masasında kaç sandalye var? Eğer küçük bir aileyseniz 6 sandalye bulunduğunu göreceksiniz. 6 bizleri yemek masasında buluşturan bir sayıdır.

Kızlar İçin Çarpım Tablosu
Erkekler İçin Çarpım Tablosu

çarpım tablosu

Bir Yorum Yazın

Email adresiniz gizli kalacaktır. Zorunlu alanlar şu işaretle bildirilmiştir: *