carpim-tablosu-7-ler

Sponsor Bağlantılar

Matematik dünyasının zaman belirleyen sayısıdır 7 (yedi). Çünkü 1 hafta tam 7 gündür. Zamanı ölçebilmemiz için bize yardımcı olur ve bunu sürekli yapar, çünkü haftalar hep devam eder. Biri bitince hemen yeni bir hafta başlar.

Bir yılda kaç hafta olduğunu düşündünüz mü hiç? Siz düşünün bizlerde cevaplayalım. Bir yılda tam 52 hafta vardır.

Sponsor Bağlantılar

7’nin özellikleri saymakla bitmez. Kendisi oldukça eğlenceli bir sayıdır. Şarkı söylemeye bayılır. Müzikle arası o kadar iyidir ki, tam 7 tane nota vardır. Biliyorsunuz değil mi bu notaları? Hadi sayalım, DO-RE-Mİ-FA-SOL-LA-Sİ-DO  aaaaaa 8 tane mi oldu tekrar bi sayın bakalım? Evet 8 oldu ama aslında 7 tane nota var. Baksanıza DO notasından iki tane var birisi ilk sırada birisi son sırada. Yani onları 1 nota olarak saymalıyız. Öyle sayınca tamamdır şimdi. Tam 7 tane nota oldu.

Yağmur yağdıktan sonra gökkuşağı görmeyeniniz yoktur. Bir sonraki gökkuşağındaki renkleri sayın bakalım kaç tane renk olduğunu göreceksiniz. Biz saydık ve gökkuşağında tam 7 tane renk var.

Sponsor Bağlantılar

Pamuk prenses ve cüceleri herkes izlemiştir eminiz. Pamuk prensesin yanında kaç tane cüce vardı hatırladınız mı? Tam 7 cüce vardı. Pamuk prenses ve 7 cüceler.

Dünyadaki muhteşem eserler bir kitapta toplanmıştır. Bu kitapta toplam 7 eser bulunur. O nedenle bunlar Dünyanın 7 harikası denilir. Birisini söyleyelim diğerlerini araştırarak öğrenin bakalım. İlk harika; Piramitler.

Üzerinde yaşadığımız dünyamızda birçok kıta bulunur. Bu kıtaları sayalım ve öğrenelim ; En büyük kıta, Asya olduğundan ondan başlayalım. Asya, Avrupa, Afrika, Antarktika, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Avusturalya. En küçük kıta Avusturalya’dır. Saydığımız kıtaları incelediğimiz de tam 7 kıta olduğunu görüyoruz.

Dünyamız demişken Türkiye’den de bahsedelim. Eminim biliyorsunuzdur ülkemizin kaç tane coğrafi bölgesi vardır? Evet tam 7 coğrafi bölgemiz vardır. Hadi bunları sayalım; Ege Bölgesi, Akdeniz Bölgesi, Marmara Bölgesi, İç Anadolu Bölgesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Karadeniz Bölgesi ve Doğu Anadolu Bölgesi.

En büyük şehrimiz olan İstanbul tam 7 tepenin üzerine kurulmuştur. Ne kadar büyük olduğunu düşünebiliyor musunuz?

Eğer futbola biraz ilgi duyuyorsanız, David Beckham ve Cristiano Ronaldo 7 numaralı formayı giyerler. David Beckham futbolu bıraksa da 2015 yılı itibari ile Cristiano Ronaldo en iyi futbolculardandır. Eğer 7 numaralı formayı giymek istiyorsanız, derslerinize çok çalışmalısınız.

Kızlar İçin Çarpım Tablosu
Erkekler İçin Çarpım Tablosu

çarpım tablosu

Bir Yorum Yazın

Email adresiniz gizli kalacaktır. Zorunlu alanlar şu işaretle bildirilmiştir: *