çarpım tablosu 8 ler

Sponsor Bağlantılar

Matematik dünyasının en ilginç sayılarından birisi de 8 (sekiz)’dir. 1. sınıfa giden öğrenciler en çok 8 yazmayı severler çünkü 8 çizmek çok eğlencelidir. Yılan gibi kıvrılarak çizildiğinden yılan gibi sayı derler küçük öğrenciler.

Ortaokuldan mezun olduğunuzda tam 8 yıl boyunca okumuş olursunuz. Böylece 8. sınıfa gelmiş ve artık son sınıf olmuşsunuz demektir.

Sponsor Bağlantılar

8 tek basamaklı en büyük çift sayıdır. 2şer 2şer sayınca 2, 4, 6, 8 diye devam eder ve 8 bu sayıların içinde yer alır. Ayrıca 8 çift sayıların tek basamaklı olanların en büyüğüdür. Yani 8 den sonra gelen çift basamaklı sayı 10’dur ve 10 iki basamaklıdır. Ama 8 tek basamaklıdır.

8’in yarısı kaçtır? Cevap 4’tür ve 4 te çift sayıdır. Demek ki 8 çift sayıdır ve onun yarısı olan 4te çift sayıdır. Peki 4ün yarısı kaçtır? 4ün yarısı 2dir ve 2 de çift sayıdır. Ama 2nin bir özelliği vardır çift sayı olmasına rağmen yarısı tek sayıdır. Bakalım hemen 2nin yarısı 1dir ve evet gerçekten de tek sayıdır. Demek ki 2 hariç tüm çift sayıların yarısı yine çifttir.

Sponsor Bağlantılar

Hatırlar mısınız yarımcı 2 diye bir hikaye anlatmıştık sizlere. O hikaye de 2 hangi sayıyı bölerse bölsün tam yarısını bulur diye. 8’in yarısını bulmak için 2’ye bölmeliyiz. 8’i 2’ye bölersek sonuç 4 çıkacaktır ve 4, 8’in yarısıdır.

Hepiniz bilirsiniz 8 kek diye bir kek var. Marketlerde satılır ve biz onu severek yeriz. Adı neden 8 sizce? Çünkü şekline bakınca 8’e benziyor değil mi 🙂 İşte 8 o kadar tatlı bir sayıdır ki kek bile yapılabilir onunla.

Kızlar İçin Çarpım Tablosu
Erkekler İçin Çarpım Tablosu

çarpım tablosu

Bir Yorum Yazın

Email adresiniz gizli kalacaktır. Zorunlu alanlar şu işaretle bildirilmiştir: *