Eskiden çarpım tablosunun mantığı anlatılmadan; öğrencilere körü körüne ezberlemeleri söylenirdi. Bunun sonucunda da öğrenciler çarpım tablosunu hemen öğrenemezler ve ezberleme aşamasında da bir hayli sıkılırlardı. Nedenini ve sonucunu bilmeden 2 sayının çarpımının sonucu bu diye ezberleyen öğrenciler; olayın mantığını kavrayamadıkları gibi, ezber yaptıkları için çarpım tablosunu ileride unutma sorunuyla da karşı karşıya kalırlardı. Yanlı metot uygulandığından; işlemlerde de yanlış yapma ihtimali doğal olarak artıyordu.

Sponsor Bağlantılar

Matematiğin sıkıcı bir hal almasına neden olan bu metot; çocukların aslında olayın mantığını kavramamalarından açığa çıkıyordu. Fakat artık uygulayacağınız pratik yöntemlerle çocuklarınıza matematik dersini sevdirebilir ve 4 işlemin mantığını kavramalarına yardımcı olabilirsiniz. Aynı şekilde çarpım tablosunu da öğrenmeleri konusunda da onlara sunacağınız yöntemlerle daha kolay bir şekilde ezberlemelerini ve en önemlisi de mantığını kavramalarını sağlayabilirsiniz.

Sponsor Bağlantılar

Çarpım Tablosu Öğretilirken Nasıl Davranılmalıdır?

  • 4 işlemlerden bir tanesi olan ve matematiğin temelini oluşturan çarpma işleminin mutlaka bilinmesi gerektiği çocuğa aşılanmalıdır.
  • Toplamında işleminde olduğu gibi eğlenceli örnekler verilmelidir. Örneğin toplama işleminde 2 bisküvi 2 bisküvi daha 4 bisküvi eder şeklinde 2+2=4’ü anlatıyorsanız; aynı şekilde çarpma işleminde de bu tip örneklerden yararlanınız.
  • Öğrenilen bilgilerin daha iyi bir şekilde kavranması adına; tekrar etmesini sağlayınız. Bunu eğlenceli bir ortam oluşturarak yapmanız daha doğru olacaktır.
  • Çarpım tablosunu kolay hale getirecek birtakım sosyal faaliyetlerde bulunmasını sağlayınız.

carpim-tablosu-nasil-ogrenilir-ogretilir

Çarpım Tablosu Öğretilirken Dikkat Edilecek Olan Kurallar

Tıpkı çıkarma ve bölmede olduğu gibi; toplama ile çarpma işlemleri arasında yakın bir ilişki bulunmaktadır. Öncelikle bu yakınlığın çocuklara anlatılması gerekmektedir.

Sponsor Bağlantılar

Zor olan çarpma işlemleri; toplama işlemi yardımıyla daha kolay bir hale getirilmektedir. Çarpma işlemini eğlenceli hale getirmek için günlük yaşamdan çeşitli hayvan ve bitki figürleriyle örnek vermeniz daha doğru olacaktır. Özellikle çarpma işlemlerinin kolay olanlarında; toplama işleminden verilecek olan örnekler çocukların daha kolay kavramaları adına önemlidir.

Mesela; 9×2 dediğimizde aslında alt alta ya da yana 2 tane 9’un toplamının yazılması gerektiğini söyleyebilirsiniz.

9×2=18, 9+9=18.

9 ile 2’nin çarpımından elde edilen sonuçla; 9 ile 9’un toplamından elde edilen sayının aynı olduğunu ve 2 ile yapılan çarpma işlemlerinin bu şekilde yapılabileceğini söyleyebilirsiniz. Bu durum çocukların da hoşuna gidecek ve daha kolay bir şekilde 2 ile yapılan çarpma işlemlerini kavramış olacaklar.

Çarpım tablosunda aslında aynı olan rakamların 2 kere çarpma işlemiyle karşılarına çıktığını da söylemelisiniz. Yani bir çarpım tablosunda 2 ile yapılan çarpma işleminde yer alan 2×6, aynı zamanda 6 ile yapılan çarpma işleminde de yer değiştirmiş şekilde 6×2 olarak yer almaktadır. Böylece çarpım tablosunun yarısını ezberlemek aslında diğer yarısını da ezberlemek anlamına gelmektedir. Bunu çocuklarınıza gösterin ki; aslında gözlerinde büyüyen çarpım tablosunun daha kolay olduğunu kavrasınlar.

Örnek: 2×6=12 ve 6×2=12. Sonuç aynı olacaktır, sadece sayılar yer değiştirmiştir.

Kızlar İçin Çarpım Tablosu
Erkekler İçin Çarpım Tablosu

carpim tablosu

Bir Yorum Yazın

Email adresiniz gizli kalacaktır. Zorunlu alanlar şu işaretle bildirilmiştir: *